Final Program

NEWS: The program has CHANGED because many flights from Europe were canceled.

NEWS: Fritz Henglein and Oliver Danvy gave new invited talks.

April 19 (Monday)

11:30-13:20 Registration and lunch

13:20-14:20 Invited talk

Solving Constraint Satisfaction Problems with SAT Technology
Naoyuki Tamura

14:40-16:10 Evaluation and normalization

Internal Normalization, Compilation and Decompilation for System F
Stefano Berardi, Makoto Tatsuta
Normalization by Evaluation for the beta-eta Calculus of Constructions
Andreas Abel
Defunctionalized Interpreters for Call-by-Need Evaluation
Olivier Danvy, Kevin Millikin, Johan Munk, Ian Zerny

16:30-18:00 Types and program transformation

A Church-Style Intermediate Language for MLF
Didier Remy, Boris Yakobowski
Tagfree Combinators for Binding-Time Polymorphic Program Generation
Peter Thiemann, Martin Sulzmann
Automatic Parallelization of Recursive Functions using Quantifier Elimination
Akimasa Morihata, Kiminori Matsuzaki

April 20 (Tuesday)

09:00-10:00 Invited talk

Generic Top-down Discrimination: Sorting and partitioning without compare
Fritz Henglein

10:20-11:50 Term rewriting

Complexity Analysis by Graph Rewriting
Martin Avanzini, Georg Moser
Least Upper Bounds on the Size of Church-Rosser Diagrams in Term Rewriting and λ-Calculus
Jeroen Ketema, Jakob Grue Simonsen
Proving Injectivity of Functions via Program Inversion in Term Rewriting
Naoki Nishida, Masahiko Sakai

11:50- Lunch (in the bus) and excursion to Hiraizumi (bus leaves conference venue at 12:30)

19:00- Banquet in Hotel Sendai Plaza

April 21 (Wednesday)

09:00-10.00 Invited talk

Using Static Analysis to Detect Type Errors and Race Conditions in Erlang Programs
Konstantinos Sagonas

10:20-11:50

Delimited Control in OCaml, Abstractly and Concretely. System Description
Oleg Kiselyov
A Functional Framework for Result Checking
Gilles Barthe, Pablo Buiras, César Kunz
ΠΣ: Dependent Types without the Sugar
Thorsten Altenkirch, Nils Anders Danielsson, Andres Löh, Nicolas Oury (Speaker: Andreas Abel)

11:50- Lunch and Video Talks

A Skeleton for Distributed Work Pools in Eden
Mischa Dieterle, Jost Berthold, Rita Loogen
Code Generation via Higher-Order Rewrite Systems
Florian Haftmann, Tobias Nipkow
A Pearl on SAT Solving in Prolog
Jacob Howe, Andy King
Haskell Type Constraints Unleashed
Dominic Orchard, Tom Schrijvers
Automatically Generating Counterexamples to Naive Free Theorems
Daniel Seidel, Janis Voigtländer

14:00-15:30

A Complete Axiomatization of Strict Equality
Javier Álvez, Francisco Javier López-Fraguas
An Integrated Distance for Atoms
Vicent Estruch, César Ferri, José Hernández-Orallo, M.José Ramírez-Quintana
Applying Constraint Logic Programming to SQL Test Case Generation
Yolanda García-Ruiz, Rafael Caballero, Fernando Sáenz-Pérez

16:00-17:30

Standardization and Böhm trees for Lambda-mu calculus
Alexis Saurin
CPS for ever (invited talk)
Olivier Danvy

Front page   Diff Backup Reload   List of pages Search Recent changes   Help   RSS of recent changes
Last-modified: 2010-04-23 (Fri) 22:10:39 (2349d)